Schedule

Thursday, March 15th – Sunday, March 18th

*tentative and subject to change
 

Thursday, March 15th

Legends Ballroom Discovery A Discovery B Founders 1 Founders 3 Champions
7:00pm Registration Open
8:30pm – 3:00am Community Dance in Legends Ballroom

10:00 – Performance

 

Friday, March 16th

Legends Ballroom Discovery A Discovery B Founders 1 Founders 3 Champions
9:30am – 11:00am Tryouts in Legends Ballroom
9:30 – Level 7
9:50 – Level 6
10:10 – Level 5
10:30 – Level 4
11:00am – 12:00pm Tracked Classes
12:10pm – 1:10pm Tracked Classes
1:10pm – 2:25pm Lunch Break
2:25pm Competition Registration Closes for Friday Contests
2:25pm – 3:25pm Tracked Classes
3:35pm – 4:35pm Elective Classes
5:35pm – 7:15pm Competitions in Discovery A
5:35 – Competitor Check-in
~5:45 – Swing Dance Battle Prelims (MID-tempo)
~6:05 – Intermediate Draw Prelims
~6:30 – Newcomer Draw Prelims
~6:55 – Swing Dance Battle Prelims (SLOW-tempo)
7:15pm – 8:00pm Competition Class – Focused on Feedback for Newcomers
9:00pm – 5:00am Dance in Legends Ballroom
9:30 – Jonathan Doyle Swingtet
10:20 – Instructor Demos
11:40 – Invitational Swing Dance Battle
12:00 – Midnight Buffet
1:15 – Awards

 

Saturday, March 17th

Legends Ballroom Discovery A Discovery B Founders 1 Founders 3 Champions
9:20am – 10:30am Tryouts in Legends Ballroom
9:20 – Level 7
9:35 – Level 6
9:50 – Level 5
10:05 – Level 4
10:30am – 11:30am Tracked Classes
11:40am – 12:40pm Tracked Classes
12:40pm – 1:55pm Lunch Break
1:55pm Competition Registration Closes for Saturday Contests
1:55pm – 2:55pm Tracked Classes
3:05pm – 4:05pm Elective Classes
4:15pm – 5:15pm Organized Practice
6:15pm – 8:00pm Competitions in Discovery A
6:15 – Competitor Check-in
~6:25 – Open Balboa Battle Prelims
~6:45 – Advanced Draw Prelims
~7:10 – All-Star Draw Prelims
~7:35 – Swing Dance Battle Prelims (FAST-tempo)
7:30pm – 9:30pm Bobby McGee’s Cocktail Hour in Axis Bar and Lounge
9:00pm – 5:00am Dance in Legends Ballroom
9:30 – Brooks Prumo Orchestra
10:15 – Swing Dance Battle Finals
11:40 – Open Balboa Battle Finals
12:00 – Midnight Buffet
1:15 – Awards

 

Sunday, March 18th

Legends Ballroom Discovery A Discovery B Founders 1 Founders 3 Champions
10:00am – 11:00am Tracked Classes
11:10am – 12:10pm Tracked Classes
12:10pm – 1:25pm Lunch Break
1:25pm – 2:40pm Inside the Dancers’ Studio in Legends Ballroom
2:50pm – 3:50pm Tracked Classes
4:00pm – 5:00pm Elective Classes
6:00pm – 8:00pm Competitions in Legends Ballroom
6:00 – Newcomer Draw Finals
~6:20 – Intermediate Draw Finals
~6:40 – Advanced Draw Finals
~7:00 – All-Star Draw Finals
~7:20 – Invitational Draw
9:00pm – 3:00am Lindy and Soul Dance in Legends Ballroom
9:00 – Awards